Pielęgnacja sprzętu jeździeckiego – jak dbać o wyroby skórzane?
Wizytówką każdego jeźdźca jest czysty i odpowiednio zadbany sprzęt. Na szczególną uwagę zasługują elementy skórzane, czyli przede wszystkim siodło, ogłowie, popręg oraz kantar. Warto wiedzieć, po jakie produkty sięgnąć, a także, w jaki sposób przeprowadzić regularną pielęgnację.
Krok 1 : Czyszczenie skórzanych elementów sprzętu jeździeckiego
Właściwe czyszczenie, pielęgnacja i konserwacja elementów skórzanych pozwala utrzymać je w dobrym stanie przez wiele lat. W pierwszej kolejności należy prawidłowo je wyczyścić. To pierwszy i bardzo ważny krok poprzedzający dalsze etapy dbania o skórę.
Produktem, który zdecydowanie warto wykorzystać podczas czyszczenia elementów skórzanych, jest spray do czyszczenia skóry Belvoir Step 1. Środek ten działa niezwykle skutecznie. Dzięki niemu można bardzo łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia, tłuste ślady czy pot. Dodatkowo spray chroni skórę, a także przygotowuje ją do za zaaplikowania różnych produktów odżywczych czy oliwek. Warto zaznaczyć, że produkt działa niezwykle skutecznie usuwając brud zalegająca nawet w głębszych warstwach materiału. Dodatkowo jego antygrzybiczna formuła sprawia, że na elementach skórzanych nie rozwija się żadna pleśń czy grzyby.
Prawidłowe czyszczenie skóry :
Aby prawidłowo wyczyścić skórzane elementy sprzętu jeździeckiego należy w pierwszej kolejności nałożyć cienką warstwę produktu Belvoir Step 1 na powierzchnię, odczekać chwilę i przetrzeć powierzchnię bawełnianą ściereczką. Jeśli brud jest szczególnie trudny do usunięcia, należy pozostawić produkt na powierzchni przez około 5 minut i później zetrzeć.
Bardzo ważne jest to, że w przypadku obecności grzybów czy pleśni po przemyciu skórzanych elementów ściereczką należy wyrzucić. Należy jednak pamiętać, aby przecierając elementy skórzane w żadnym wypadku nie stosować wody.
Krok 2 : Pielęgnacja skórzanych elementów sprzętu jeździeckiego
Aby skórzane elementy sprzętu jeździeckiego służyły przez długi czas, należy także pamiętać o właściwej pielęgnacji. W tym celu przyda się specjalny balsam do skóry Belvoir Leather Basalm Intensive Conditione lub Belvoir w kostce. Produkty te przede wszystkim skutecznie odżywiają skórę i ją wzmacniają. Dzięki obecności tłuszczu glicerynowego, oleju kokosowego, wosku pszczelego czy lanoliny zabezpieczają powierzchnię przed pęknięciami. Produkty te są bardzo proste w użyciu. Przenikają do głębszych warstw skóry.
Kiedy powierzchnia skórzanych elementów jest dokładnie wyczyszczona, należy nanieść na nią niewielką ilość produktu do pielęgnacji skóry i rozprowadzić za pomocą delikatnej gąbki lub ściereczki, a następnie pozostawić na kilka minut, aby środek mógł wniknąć w głębsze warstwy. Następnie wystarczy czystą ściereczką polerować powierzchnię, aż do uzyskania połysku.
Warto zaznaczyć, że bardzo podobne działanie ma Step 2 Belvoir Tack Cleaner Equimist. Środek ten także skutecznie chroni skórę i ją nabłyszcza. Należy go zaaplikować po użyciu sprayu Belvoir Step 1, który umożliwia skuteczne oczyszczenie skóry. Balsamu glicerynowego nie powinno się stosować do produktów, które są nieoczyszczone lub są wykonane z zamszu czy nubuku.
Wart polecenia jest także Balsam Leder renomowanej firmy Effax. Jest to sprawdzony, wart uwagi środek o właściwościach pielęgnacyjnych, który dodatkowo chroni przed zabrudzeniami. Produkt w swoim składzie ma m.in. olej z awokado, lanolinę, a także wosk pszczeli. Regularne stosowanie balsamu dodatkowo chroni przed przenikaniem wilgoci i sprawia, że powierzchnia jest lśniąca.
Krok 3 : Konserwacja skórzanych elementów sprzętu jeździeckiego
Kiedy jakiś sprzęt, o którym wiemy, że nie będziemy używać go przez dłuższy czas wędruję na półkę lub do szafki przydało by się zabezpieczyć go przed pleśnią i grzybami aby przy ponownym użyciu zachował swoje pierwotne właściwości.
Znakomicie nadaje się do tego wyjątkowo gęsty, różowy smar, który chroni skórę przed pleśnią podczas przechowywania. Ko-Cho-Line zabezpiecza szwy przed gniciem i może być stosowany na metal, aby zapobiec rdzewieniu.
Istnieją także środki do rutynowej pielęgnacji i konserwacji w celu zapobiegania wysuszeniu i kruszeniu się skór takie jak Neatsfoot lub Leather Oil.
O czym pamiętać pielęgnując skórzane elementy?
Produkty wymienione powyżej pozwalają utrzymać skórzane elementy w idealnym stanie przez naprawdę długi czas. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie elementy dokładnie czyścić na bieżąco, po każdej jeździe. Konserwacje wyrobów skórzanych wystarczy przeprowadzić raz w miesięcu. Ważne jest to, aby dotrzeć do wszelkich zakamarków.
Właściwe czyszczenie i pielęgnacja wszelkich skórzanych elementów sprzętu jeździeckiego to bardzo ważny obowiązek każdego jeźdźca. Warto zakupić sprawdzone produkty i stosować je regularnie zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu wszelkie akcesoria będą spełniały swoje zadanie przez bardzo długi czas.