Wiosenne linienie sierści u koni - jak sobie z nim radzić ?
Wiosna to okres, w którym konie tracą swoją gęstą, zimową sierść. Często jest to bardzo uporczywy czas dla właścicieli, którzy nie nadążają z wyczesywaniem sierści. Warto więc wiedzieć w jaki sposób można sobie z tym radzić i o czym pamiętać, aby szybko i skutecznie uporać się z tym problemem.
Końska sierść - najważniejsze informacje
Każdy koń posiada sierść określonej maści. Pełni ona kilka niezwykle istotnych funkcji. Przede wszystkim umożliwia regulowanie temperatury ciała, skutecznie chroni przed zimnem, wiatrem i deszczem, a także przed insektami, które mogą przenosić różne choroby. Umożliwia ona także rozprowadzanie feromonów po ciele.
Właściciele koni powinni podjąć wszelkie działanie, aby dbać o kondycję sierści konia. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że na przełomie zimy oraz wiosny następuje wymiana sierści. W tym czasie zalecana jest szczególna pielęgnacja. Ważną kwestią jest także zapewnienie zwierzętom karmy zawierającej wszelkie najważniejsze składniki odżywcze. Jest to kluczowy warunek wpływający na to, że sierść jest błyszcząca i mocna.
Czasem na stan sierści wpływają także różne choroby. Jeśli nie prezentuje się ona dobrze mimo prawidłowej pielęgnacji i podawaniu wartościowej i dobrze zbilansowanej paszy, należy skonsultować się z weterynarzem. Jeśli winą jest stan chorobowy, warto dodatkowo podać suplementy, które umożliwią uzupełnienie niedoborów.
Linienie sierści u koni - kiedy trwa ?
Wymiana sierści u koni odbywa się na przełomie zimy i wiosny. Zwykle zwierzęta zaczynają tracić sierść początkiem marca, kiedy na zewnątrz zaczyna się robić coraz cieplej. Jednak bardzo ważne jest to, aby nie od razu decydować się na wyczesywanie luźnej sierści, ponieważ istnieje duża możliwość, że pojawią się jeszcze chłodniejsze dni, a nawet przymrozki.
Pozostawiając proces linienia jego naturalnemu biegowi z pewnością nie dopuści się do wychłodzenia konia. Zwierzęta muszą mieć czas, aby przyzwyczaić się do zmieniających się temperatur. Jest to bardzo ważne.
Pielęgnacja sierści konia
Sierść koni wymaga także właściwej pielęgnacji. Konieczne jest stosowanie właściwych szczotek, innych na co dzień, a innych w okresie linienia.
Warto zapamiętać, że twarde szczotki sprawdzają się podczas usuwania zabrudzeń, które znajdują się na powierzchni ciała konia. Można nimi usunąć np. błoto, a także właśnie wypadająca sierść, choć w tym celu zaleca się głównie używanie trymerów czyli najtwardszych szczotek.
Aby rozczesać sierść, która jest posklejana od potu, warto sięgnąć po iglaki. Ponadto wyróżnia się także zgrzebła, czyli szczotki, które zarówno umożliwiają usunięcie brudu, rozczesanie sierści jak i usunięcie wypadających włosków. W procesie pielęgnacji koni można także stosować miękkie szczotki. Dzięki ich wykorzystaniu sierść staje się gładko wyczesana i lśniąca.
Szczotki do pielęgnacji sierści konia
Na rynku dostępne jest wiele wartych uwagi szczotek do pielęgnacji sierści konia. Na stronie sklepu ksantos.pl w zakładce przybory do czyszczenia można znaleźć bardzo interesującą ofertę.
W trakcie trwania procesu linienia świetnie sprawdzi się trymer Waldhusen ze specjalną rączką żelową. Dzięki niemu można skutecznie usunąć luźne włosy oraz podszerstek. Model ten jest bardzo komfortowy w użytku.
Kolejnym produktem wartym polecenia jest zgrzebło sprężynowe York. Przy jego pomocy można zarówno oczyścić szczotki jak i konia w okresie najbardziej intensywnego linienia. Jest ono wykonane ze w stali nierdzewnej, dzięki czemu jest naprawdę solidne i świetnie się sprawdza przez naprawdę długi czas.
Ciekawą propozycją jest także zgrzebło gumowe York. Można je wykorzystać w okresie linienia. Jest delikatne i wygodne w użytkowaniu.
O czym jeszcze pamiętać w okresie linienia?
Oprócz właściwego wyczesywania odpowiednio dobranymi szczotkami, w okresie linienia trzeba zwrócić szczególną uwagę na zdrową i właściwie skomponowaną dietę. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie można zapomnieć, że w tym czasie koń nie tylko traci sierść, ale także musi wyprodukować nową. W związku z tym dieta powinna być wzbogacona m.in. o miedź, cynk i biotynę. Warto również wdrożyć do diety zioła. W czasie zmiany sierści najlepiej sprawdzi się aloes, mniszek, dzika róża, czosnek, prawoślaz, pokrzywa oraz rumianek. Do paszy można też dodawać odrobinę olejów roślinnych.
Proces linienia koni przypada na przełom zimy i wiosny, gdy zaczyna się robić cieplej. Aby wspomóc w tym czasie zwierzaka i zadbać o to, żeby jego sierść była zdrowa i lśniąca należy przede wszystkim skompletować odpowiednie szczotki, a także wdrożyć właściwą dietę. Tylko dobra pielęgnacja oraz zapewnianie koniom właściwych warunków pozwoli utrzymać je w jak najlepszym stanie.