Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej?
Jak przygotować się do pierwszej jazdy konnej ?
Jak się przygotować do pierwszej jazdy konnej, jaki strój najlepiej wybrać?

 

Jazda konna to sport zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Dobrze przygotowane i odpowiednio poprowadzone zajęcia z jazdy konnej mogą stać się fantastyczną przygodą i świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Z czasem jeździectwo może przerodzić się w ogromną pasję i stać się stylem życia.

Żeby obcowanie z koniem było prawdziwą przyjemnością należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących odpowiedniego stroju jeździeckiego.

Każdy jeździec niezależnie od poziomu zaawansowania powinien być wyposażony w komfortowy i spełniający normy bezpieczeństwa strój jeździecki.

Poniżej przedstawiamy w 6 punktach najważniejsze elementy stroju jeździeckiego

 

1. Kask jeździecki - Toczek

Kask jeździecki - toczek

Kask jeździecki jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego jeźdźca. Chroni on głowę jeźdźca podczas upadku. Nigdy nie należy wsiadać na konia bez zapiętego i dobrze dopasowanego kasku jeździeckiego. 

Kupując kask jeździecki należy zwrócić uwagę czy posiada odpowiedni atest bezpieczeństwa i czy jest dobrze dopasowany do głowy.

Mamy dla państwa kilka propozycji:

Horze Kask Pacyfic Defenze

Uvex Kask Exxential II

CASCO Kask jeździecki Mistrall 2

Nie polecamy kupna kasków używanych, gdyż nigdy nie mamy pewności czy kask nie posada mikrourazów lub pęknięć, które naruszają konstrukcję skorupy kasku.

 

2. Obuwie jeździeckie: sztyblety, oficerki

Obuwie jeżdzieckie - sztyblety, oficerki

Dla początkujących jeźdźców zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą krótkie sztyblety. Oficerki świetnie sprawdzą się dla jeźdźców zaawansowanych.

Buty do jazdy konnej powinny mieć  płaską i twardą podeszwą oraz niewielki obcas. Mogą być wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej ważne żeby były ponad kostkę z najlepiej z usztywnianą piętą. 

Nasza propozycja:

Sztyblety damskie Horze Kilkenny Jodhpur

Sztyblety damskie Activ

Kavalkade Oficerki Maximus

Należy unikać butów sznurowanych, butów sportowych z miękką podeszwą lub butów z grubą podeszwą.

 

3. Czapsy, sztylpy

Czapsy jeżdzieckie, sztylpy

Ochraniacze na łydki mogą być wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Stanowią ważne uzupełnienie do butów typu sztyblety lub półbutów. Powinny być dobrze dopasowane do łydki. Ważne aby nie były zbyt wysokie i nie uwierały w zgięciu pod kolanem.

Nasza propozycja:

Czapsy Start Elite skórzane

Czapsy Hippica Roma

 

4.Spodnie, bryczesy jeździeckie 

Bryczesy, spodnie jeździeckie

Spodnie do jazdy konnej powinny być przede wszystkim wygodne, koniecznie długie do kostki, dobrze przylegające, bez grubych szwów. Najlepsze spodnie jeździeckie to tzw. bryczesy. Ich charakterystyczną cechą jest to, że nie posiadają szwów od wewnętrznej strony. Wykonane mogą być z bawełny, ale również z różnego rodzaju materiałów technicznych. Bryczesy mogą być z krótkim  lejem tzw. kolanowym oraz z pełnym lejem. Odpowiednio dopasowane bryczesy powodują lepszy komfort podczas jazdy konnej.

Nasza propozycja:

ELT Bryczesy damskie Fun Sport z pełnym lejem silikonowym

Horze Bryczesy damskie Grand Prix z pełnym lejem silikonowym

Pikeur Bryczesy Gia Grip Athleisure

 

5. Rękawiczki jeździeckie

Rękawiczki jeżdzieckie

Rękawiczki jeździeckie chronią nasze dłonie przed otarciami, dlatego powinny być dobrze dopasowane, tak aby dobrze przylegały do dłoni. Ponadto rękawiczki pozwalają na lepsze trzymanie wodzy podczas jazdy konnej. Rękawiczki powinny być odpowiednio dobrane do aktualnej pory roku, mogą być wykonane ze skóry syntetycznej, polaru lub odpowiedniego technicznego materiału.

Nasze propozycje:

HKM Rękawiczki dziecięce Professional Nubuk Imitation

Roeckl Rękawiczki Unique Original Roeck-Grip

Uvex Rękawiczki Sportstyle

 

6. Kamizelka ochronna

Kamizelka ochronna dla jeźdźca

Bezpieczeństwo podczas jazdy to zdecydowana podstawa. Kamizelka ochronna zapewnia przede wszystkim  ochronę kręgosłupa, żeber oraz klatki piersiowej podczas upadku z konia. Przy wyborze kamizelki podstawowym kryterium, które powinna spełniać kamizelka jest wygoda wynikająca z dopasowania proporcji kamizelki do budowy jeźdźca. 

Kamizelka ochronna powinna spełniać normy bezpieczeństwa. Kamizelki jeździeckie występują  w trzech poziomach bezpieczeństwa: level 1 (zapewnia najniższy poziom ochrony), level 2 (kamizelki o średnim poziomie ochrony), level 3 (kamizelki o najwyższym poziomie ochrony)

Nasze propozycje :

HKM Kamizelka ochronna Easy Fit dla dorosłych

Swing Kamizelka ochronna dla dorosłych Back Protector P06

Swing Kamizelka ochronna dla dorosłych Back Protector P07

Nasza profesjonalna obsługa pomoże Ci dopasować odpowiedni strój jeździecki, tak aby jazda była przyjemna i komfortowa. W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań - jesteśmy dla Ciebie i służymy pomocą w wyborze idealnego i bezpiecznego sprzętu. 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl